Korkea aika selvittää Kouvolan tilanne

1.2.2012 4:00

Kerrotaan Kouvolan teettävän tänä keväänä väliarvion yhdistymissopimuksen tavoitteiden toteutumisesta.

Kaupunginvaltuuston puheenjohtajan Valto Kosken mukaan tarkoitus on selvittää, mitä kaupungissa on todellisuudessa saatu aikaan: "Minulla on sellainen käsitys, että teemme päätöksiä, mutta emme seuraa, mitä niistä päätöksistä sitten seuraa." Tämä on todella karua kuulemaa. Onkin hienoa, kun asia reilusti tunnustetaan kaupungin johdossa.

Olen perustanut kouvolauskoni positiivisiin tiedon tuulahduksiin. Ja varmemmin kuntatalouden vakaiden asiantuntijoiden huolestuttaviin arvioihin. Toisaalta olen saanut katetta uuden hallituksen kuntauudistuslinjasta.

Ministeritasolta on tullut hyvää palautetta Kouvolan tilanteesta ja sen mukaan ollaan oikeilla jäljillä kaikesta rankasta loanheitosta huolimatta.

Kouvolan päätöksenteko on viime aikoina vaikuttanut enemmänkin suopotkupallo-ottelulta, johtava virkakunta vastaan kaupunginvaltuutetut, yleisönä hurjasti kaikissa medioissa neuvojaan kiljuvat kaupungin asukkaat.

Kaupungin eri toimialat kokosivat jo vuodenvaihteessa omia kokemuksiaan kuntaliitoksen onnistumisista ja epäonnistumisista. Nythän onkin sopiva sauma tehdä perinpohjainen puolueeton välitilinpäätös. Toivottavasti se myös tehdään kunnolla ja julkaistaan avoimen rehellisesti meidän kaikkien kouvolalaisten arvioitavaksi.

Jos tämä suuri epätietoisuus jatkuu vielä pitkään, päätöksenteko vaikeutuu entisestään, siitä on ollut jo vakavia merkkejä ilmassa. Ei hyvä tilanne.

Ado Sakari Ala-Krekola

Kouvola