Kouvolan hätäkeskuksen osaamista ei noteerata
1.9.2010 7:41
Kouvolassa sijaitsevalla Kaakkois-Suomen hätäkeskuksella ei ole edustajaa hätäkeskuslaitoksen työryhmässä, joka ryhtyy suunnittelemaan uuden Itä- ja Kaakkois-Suomen hätäkeskusalueen toimintoja.
Itä- ja Kaakkois-Suomi on yksi Suomeen perustettavasta kuudesta suuresta hätäkeskusalueesta, jotka aloittavat toimintansa vuonna 2015.
Kouvolan sivuuttaminen työryhmästä joutuu outoon valoon, koska Itä- ja Kaakkois-Suomen pääpaikaksi valittu Kuopio ja lakkautettavat Joensuun sekä Mikkelin hätäkeskukset saivat edustajansa siihen.
Kouvola on toinen alueella säilytettävä hätäkeskus, jolle pitäisi suunnitella valtakunnallisia erityistehtäviä. Hätäkeskuslaitoksen muutoshankkeella ei kuitenkaan ole viidessä kuukaudessa saatu vielä mitään Kouvolaa koskevaa aikaan.
— Lue lisää päivän lehdestä.













