Eläköön paperiteollisuus, eläköön Myllykoski

5.2.2012 4:00 | Päivitetty: 5.2.2012 16:53
Sverre Norrgårdin hyllyt notkuvat Historic-sarjan rallikisoista saaduista pokaaleista. Kuvaaja: Lumikki Haaja

Sekä Myllykoskella että Suomen paperiteollisuudella on tulevaisuutensa.

— Ehdottomasti. Vielä pitkään, sanoo Myllykoski Paperin entinen toimitusjohtaja ja koko Myllykoski-konsernin toimitusjohtajana viime vuodet toiminut Sverre Norrgård.

Vuodenvaihteessa eläkkeelle jäänyt Norrgård uskoo etenkin aikakauslehtipaperin menekkiin. Hänen tulevaisuudenuskoaan lisää se, että hän on havainnut eri tahojen vihdoin oivaltaneen, että Suomi on saatava kilpailukykyiseksi.

— Taaksepäin ei saisi katsoa, mutta ehkä tähän olisi pitänyt herätä jo aikaisemmin, Norrgård muotoilee.

Suorasanainen pohjalainen, saunahullu kalajastaja ja rallia kilpaa ajava bisnesmies asuu Helsingissä, mutta hänellä on asunto myös Myllykoskella.

Myllykoskeen liittyy paljon muistoja. Osa niistä on kipeitä.

Lue Sverre Norrgårdin haastattelu Kouvolan Sanomien sunnuntaisivuilta.