KyAMK kolmanneksi aurinkoveneiden MM-kilpailussa

17.7.2012 10:06 | Päivitetty: 17.7.2012 10:13
Kuvassa Kymenlaakson ammattikorkeakoulun edustajat Tomi Anttila (edessä oikealla), Visa Vartiainen, Leevi Markkula, Terho Halme, Jan Skorczewski, Heikki Hämäläinen ja Mikko Pitkäaho. Kuva: KYAMK arkisto

Kymenlaakson ja Mikkelin ammattikorkeakoulujen opiskelijajoukkue ”Midnight Sun Finland” sijoittui kolmanneksi aurinkoveneiden maailmanmestaruuskilpailun Challenge B -luokassa. Kilpailu pidettiin Hollannissa 8.-14.7.

DONG Energy Solar Challenge -kilpailun voitti hollantilainen Solarteam HVA. Toiseksi sijoittui puolalainen Energa Gdansk University of Technology Poland.

Kilpailu on järjestetty vuodesta 2006 asti, ja se on arvostetuin kansainvälinen aurinkovenekilpailu. Midnight Sun Finland on kilpailun ensimmäinen suomalainen osallistuja. Kisareitti oli pituudeltaan 220 km. Reitin alku- ja päätepiste sijaitsivat Leewardenin kaupungissa. Suomen venettä luotsasivat KyAMK:n opiskelijat Tomi Anttila (kartturi) ja Visa Vartiainen (ajaja).

Viisipäiväinen taisto oli jaettu kymmeneen eri etappiin. Midnight Sun Finland nappasi yhden etappivoiton ja sijoittui kaikilla muillakin osuuksilla kolmen parhaan joukkoon.

Kehitysinsinööri Mikko Pitkäaho KyAMK:sta kertoo kisan vaatineen tarkkaa strategiatyötä.

— Tiimi seurasi venettä huoltoautolla koko kisan ajan. Autosta ja veneestä käsin tarkkailimme säätilan muutoksia ja laskimme sen perusteella, kuinka paljon energiaa auringosta saadaan ja millaisella nopeudella venettä pitäisi ajaa, jotta nopeus olisi tasainen ja veneen akku riittäisi maaliviivalle asti.