Kouvolassa kuntavaaliehdokkaiden määrä laski — katso listalta ehdokkaat

28.2.2017 19:50 | Päivitetty: 1.3.2017 16:31
Kuva: Harri Teitto
Kouvolassa kuntavaaliehdokkaiden määrä laski jonkin verran edellisvaaleista.
Kouvolassa kuntavaaliehdokkaiden määrä laski jonkin verran edellisvaaleista.

Kouvolassa on kuntavaaliehdokkaita reilut 340. Määrä on nelisenkymmentä pienempi kuin edellisvaaleissa vuonna 2012. Vain kaksi ryhmää on pystynyt kasvattamaan ehdokasmääräänsä. Vihreillä oli viime vaaleissa 23 ehdokasta, nyt 38. Keskustan ehdokasmäärä on kasvanut viidellä 44:ään.

Kaupungin suurimman puolueen SDP:n istuvista 15 valtuutetusta vain 8 on ehdolla jatkokaudelle. 76 nimellä SDP on kuitenkin selvästi eniten ehdokkaita listalleen löytänyt ryhmä.

Ehdokaslistat piti jättää keskusvaalilautakunnille tiistaina. Kuntavaalien ehdokasasettelu vahvistetaan ensi viikon torstaina 9. maaliskuuta.

 

Juttua on päivitetty kello 23.17. Keskustan listaan lisätty Sami Porkka.

Korjattu SDP:n Raija Sierman-Henttosen ammattinimike 1.3. kello 8.04, SDP:n Marja-Leena Vainion ammattinimike kello 10.03 ja keskustan Janne Wallin ammattinimike 10.23.

Juttuun lisätty kello 11.55  keskustan Sami Porkan ammattinimike. SDP:n Marja-Leena Heimosen nimi korjattu kello 12.45.

SDP, 76 ehdokasta
Outi Behm, yhteiskuntatieteiden maisteri
Leo Byckling, prosessinvalvoja
Maria Eloranta, sosiaalineuvos
Sirje Erik, henkilökohtainen avustaja
Aulis Forssell, eläkeläinen, virastomestari
Lauri Frosti, TM Katsomusaineiden opettaja
Raija Hasari, kirjaltaja
Marja-Leena Heimonen, sosiaalikasvattaja, eläkkeellä
Kaarlo Heino, prosessinhoitaja
Harri Helminen, projektityöntekijä
Seija Hietanen, keittiömestari
Joonas Honkimaa, yhteiskuntatieteiden maisteri
Henna Hovi, kriisityönohjaaja
Rami Huhtiniemi, varaosamyyjä
Manu Huuhilo, konduktööri
Antti Ikonen, isännöitsijä
Sanna Jacksen, musiikkipedagogi
Ismo Karstinen, toimitsija
Outi Kasurinen, erikoissairaanhoitaja, hoivatyöesimies
Päivi Keppo, eläkeläinen
Antti Koivisto, myyntipäällikkö
Pirjo Konttinen, prosessinvalvoja
Päivi Kossila, erikoissairaanhoitaja, työnohjaaja
Risto Kuisma, oikeustieteen kandidaatti
Urpo Kunnasluoto, yrittäjä, eläkkeellä
Heikki Kuutti, koneasentaja
Piia Kyrö, myyjä, pääluottamusmies
Raimo Laine, laitosmies, eläkeläinen
Petri Lehtinen, pääluottamusmies, operaattori
Erkki Lehtonen, eläkeläinen
Ari Lindeman, lehtori
Hannele Littman, eläkeläinen
Miika Lumitsalo, konduktööri
Emma Luukko, opiskelija
Eero Mattila, varatuomari, yrittäjä
Sari Melkko, rikosylikonstaapeli
Markku Mikkola, toiminnanjohtaja
Oiva Muikku, pituusleikkaaja, eläkeläinen
Erkki Mukkila, eläkeläinen
Paavo Mäkelä, trukinkuljettaja, eläkeläinen
Anri Mäkynen, käytöntarkkailija
Jukka Nyberg, kunnallisneuvos
Timo Nyberg, konsultti
Maini Oinonen, herastuomari
Eija Ojanen, ylöslyöjä
Tomi Pahkala, keittiöaluevastaava
Risto Parviainen, etumies, luottamusmies
Jari Peltola, lähettäjä, eläkkeellä
Johanna Pesonen, siivooja
Kiia Piepponen, leipuri, leipomotyöntekijä
Ari Puhakka, tekninen asiantuntija
Anita Puholainen, terveydenhoitaja, kehitysvammatyön ohjaaja
Camilla Relander, opiskelija
Matti Riikonen, laitosmies-vahtimestari
Niina Ristolainen, potilasasiamies, sosiaalityöntekijä
Markku Ruotsalainen, eläkeläinen
Tuomo Saarinen, eläkeläinen, suunnittelija
Ilkka Sarpola, ajomestari
Tuomas Seppänen, konduktööri
Raija Sierman-Henttonen, kauppatieteiden maisteri, asiantuntija, matkailu
Sami Siren, kt-tradenomi, järjestelmäasentaja
Eerika Soinlahti, ylioppilas
Dmitri Soukhotski, tradenomi
Verna Sydänmaanlakka, sosionomi
Arja Torikka, eläkeläinen
Minna Tuukkanen, opinto-ohjaaja
Sanna Tähtinen, palvelusihteeri, lähihoitaja
Anssi Tähtinen, herastuomari, eläkeläinen
Joni Vainio, lähihoitaja, varaluottamusmies
Marja-Leena Vainio, nuorisotoimenjohtaja, eläkkeellä
Kari Valen, yrittäjä, taksimies
Tomi Vanhalakka, sairaanhoitaja, luottamusmies
Kari Virinsalo, luottamusmies
Merja-Liisa Voutilainen, pääluottamusmies
Paula Werning, sairaanhoitaja
Ilkka Ylä-Outinen, eläkeläinen

Kokoomus, 65 ehdokasta
Ahvenainen Mikko, johtamisen erikoisammattitutkinto (JET), työtön
Jouni Anttonen, tarkastaja
Markku Backman, palokalustonhoitaja, yrittäjä
Jouni Dahlman, viherpäällikkö
Jaakko Forsell, varhaiskasvatuksen projektityöntekijä
Essi Frimodig, yrittäjä
Jutta Hartikainen, terveystieteiden tohtori, hoitotyön opettaja
Pirjo Hedman (sit.), varatuomari
Jani Heikari, yrittäjä, toimitusjohtaja
Joni Heinola, ylioppilas, varusmies
Teija Maija Heiskanen, TTM, henkilöstöasiantuntija
Pasi Helander, edustaja
Maarit Helkala, maaseutuyrittäjä, kouluttaja
Jouni Hemilä, yrittäjä
Ilmari Henttonen, eläkeläinen
Lasse Honkala, keksijä, yrittäjä
Teija Honni, talousvastaava
Ari Hyvärinen, yrittäjä
Satu Joutjärvi, toimistopäällikkö
Seppo Kalenius, senior manager, eläkeläinen
Tapio Karvonen, rehtori, opettaja
Ville Kaunisto, koripalloilija
Raimo Kinnunen, aluejohtaja, eläkeläinen
Pekka Korpivaara, rakennusinsinööri
Birgit Koskela, fysioterapiayrittäjä
Jari Koskinen, DI, lehtori
Jenni Kosonen, lastentarhanopettaja
Juha Kurvinen, toimitusjohtaja
Jari  Larikka, paloesimies
Esko Lavonen, nuorisopalveluiden koordinaattori
Lotta Lehtinen, proviisori
Milla Lehtinen, lähihoitaja
Leila Lehtola, lastentarhanopettaja
Jouko Leppänen, lääkäri, toimitusjohtaja
Matti Lindholm, myyntipäällikkö, yrittäjä
Katja Lindqvist, yrittäjä
Ilkka Mäkijärvi, vientipäällikkö
Teemu Mäkipaakkanen, liikunta- ja nuorisotoimenjohtaja
Harri Niemelä, DI , tuotekehityspäällikkö
Marjatta Nykänen, rehtori, eläkeläinen
Riku Nöjd, FM, äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja
Marja-Liisa Ollilainen, hammaslääkäri
Jenni Paavola, turvallisuus-, laatu- ja ympäristövastaava, puutarhuri
Ilpo Puolakka, liikkeenharjoittaja, eläkeläinen
Marjatta Purho, yrittäjä
Jarno Pöntinen (sit.), osastoupseeri
Sami Ranta (sit.), työvalmentaja
Jussi Raukko, eläkeläinen
Milla Raunio, biotekniikan insinööri, myyntipäällikkö
Pekka Reponen, DI
Petri Reunanen, yrittäjä
Sinikka Rouvari, rahoituspäällikkö, eläkeläinen
Jussi Ryöpäs, muusikko, tuottaja
Jari Saarela, toimitusjohtaja, eläkeläinen
Eveliina Savolainen, ylioppilas
Jukka Silén, yrittäjä, tapahtumajärjestäjä
Ville Sundström, rakentaja
Jari  Suomela, yrittäjä
Iida Tani, opiskelija
Kari Taskinen, eläkeläinen, yrittäjä
Veijo Tikka, tradenomi
Eliisa Timonen, vajaamielishoitaja, eläkeläinen
Heta Vilen, yritysyhteistyökoordinaattori
Mikko Wirtanen, pappi
Miia Witting, sähkötarvikemyyjä

Keskusta, 45 ehdokasta
Sari Blomberg (sit.), päiväkodin johtaja
Jenny Hasu, eduskunta-avustaja
Jouni Heliste, teknikkokapteeni evp.
Petri Himanen (sit.), tiemestari, liikuntapaikkamestari
Urpo Huuskonen, insinööri (yamk)
Seppo Hyökki, myyntipäällikkö, eläkkeellä
Leena Inkilä, sairaanhoitaja, eläkkeellä
Maija Jaakkola, sairaanhoitaja, eläkkeellä
Kimmo Jokiranta, maanviljelijä
Jaana Keskitalo, tuotepäällikkö
Reino Konka, maanviljelijä
Petri Kuutti, maanviljelijä
Pauli Kymäläinen, autoliikeyrittäjä
Toni Lampiranta, valvoja
Maija Lehtomäki, FM, ympäristönsuojelutarkastaja
Jouni Liimatainen, asentaja
Mirja Lonka, palkka-asiantuntija
Jukka Mattila (sit.), myyntiedustaja, yrittäjä
Sini Niemelä, opiskelija
Jori Pahtaharju, opiskelija
Markku Pakkanen, kansanedustaja, yrittäjä
Sami Porkka, DI
Marjatta Raskinen, emäntä
Antero Rossi, ylikomisario eläkkeellä
Juha Salmela, pääsuunnittelija, eläkkeellä
Sofia Seittenranta-Vekkeli, MMM, laboratoriohoitaja
Kirsi Seppälä, hankintasihteeri
Topi Seppälä, tradenomi, metsäkoneenkuljettaja
Jorma Sihvola, asentaja
Vitali Sirkitch, varastotyöntekijä
Kyösti Skippari, tradenomi
Jani Sollo, poliisi, maanviljelijä
Ilari Tihula, bioresonanssiterapeutti
Marko Töttö (sit.), yrittäjä, voimalaitoskäyttäjä
Essi Vainio, hankintapäällikkö
Teija Vanhala, sosiaalipalveluiden päällikkö
Esa Vanninen, metsäasiantuntija
Liisa Varjola, kirjanpitäjä
Santtu Vekkeli, toimitusjohtaja, yrittäjä
Anni Villikka, ralliautomekaanikko
Mirkka Virèn, kotiäti, verosihteeri
Janne Wall, ensihoidon koordinaattori
Kalle´Ylimäki, teknikko, tietokanta-asiantuntija
Tarja Ylipiessa, FM,  kansalaisopiston kieltenopettaja
Mia Ylä-Outinen, tradenomi

Vihreät, 38 ehdokasta
Jenni Aikio, master of sports
Matis Baudry, opiskelija
Karolina Eklund-Vuorela, teatteri-ilmaisun ohjaaja
Sanna Holm, myyjä
Juha Huhtala, yrittäjä
Sari Hyytiäinen, filosofian maisteri, äidinkielen ja kirjallisuuden lehtori
Kari Hyötyläinen, sairaanhoitaja, sovellusasiantuntija
Frederic Kamitsha, merkonomi
Pauliina Klemola, filosofian maisteri
Paula Kopra, luokanopettaja, eläkeläinen
Eero Korkee, luontokuvaaja
Erkka Koskinen, pianonvirittäjä, muusikko
Anna Kuurne, musiikinopettaja
Jaana Lehtilä, valtiotieteiden lisensiaatti, järjestelmäpäällikkö
Pekka Lehto, psykiatrian erikoissairaanhoitaja
Annika Leppänen, opiskelija
Minna-Kristiina Mattila, sairaanhoitaja, luovuusterapian asiantuntija
Abdullahi Omar Mohamed, vok-ohjaaja
Marika Mustasilta, yrittäjä
Heikki Nurminen, yrittäjä
Ari Paavilainen, hissinhuoltaja
Susanna Pallaslehto, kosmetologi, yrittäjä
Satu Pitkänen, freelance-toimittaja
Pirkko Porkka, valokuvaaja, eläkeläinen
Päivi Pylvänäinen, sosiaaliohjaaja
Pertti Pänkäläinen, S2-opettaja
Pekka Raukko, yrittäjä
Miika Räsänen, aluepäällikkö
Matti Siippainen, maatalouslomittaja
Ritva Sorvali, opettaja
Kaisa Spies, lukion lehtori
Abraham Sutela, filosofian maisteri, it-tradenomi
Anna Tikka, yrittäjä, kasvatustieteiden maisteri
Erja Vanhala, sairaanhoitaja, psykoterapeutti
Nonna Vanhalakka, sairaanhoitaja, psykoterapeutti
Anna Voipio, luokanopettaja, kasvatustieteen maisteri
Soili Vähä-Konka, sairaanhoitaja, terveydenhoitaja AMK
Mika Väyrynen, pakolaisohjaaja, yrittäjä

Kouvolan seudun perussuomalaiset, 32 ehdokasta
Ukko Bamberg, metsätalousinsinööri
Henri Eerola, puuseppä
Antti Eskelinen, opiskelija
Petri Forsström, koulunkäynninohjaaja
Topi Hyyryläinen, rakennusmies
Kari Hänninen, yrittäjä, eläkkeellä
Anna-Maija Jukkara, asiantuntija, sihteeri
Riitta-Liisa Kaalinpää, vuoropäällikkö
Martti Kantola, linja-autonkuljettaja
Minna Korhonen, parturi-Kampaaja, palveluesimies
Ari Kytö, yrittäjä
Jari Käki, yrittäjä
Jari Lindström, oikeus- ja työministeri
Leo Lindström, opiskelija
Seppo Nikkanen, yrittäjä
Pertti Paloranta, yliluutnantti evp.
Miia Parkkinen, lähihoitaja
Anu Pirinen, kotiäiti
Olli Puikkonen, tradenomi
Harri Rajansalo, vartija, järjestyksenvalvoja
Aimo Rautiainen, poliisi, eläkkeellä
Juha Ripattila, sähköasentaja
Manu Ristola, taloushallinnon merkonomi
Jorma Ruippo, metsätalousteknikko
Leena Rämä, myyjä, eläkkeellä
Petri Saloranta, työmaamestari
Liisa Sulanen, työsuojeluvaltuutettu
Taavi Tapola, koulunkäynninohjaaja
Hannu Taskinen, kapteeni evp.
Mikko Tolonen, levyseppähitsaaja
Pekka Veikkanen, laiteasentaja
Aki Vierula, muurari

Kristillisdemokraatit, 29 ehdokasta
Virja Ampuja, freelancer
Marko Flöjt, kirkon nuorisotyönohjaaja
Irmeli Hakkarainen, talousjohtaja
Mervi Heinola, sairaanhoitaja, koulunkäynnin ohjaaja
Maria Hyppänen, lastentarhanopettaja, sosionomi
Tiina Hämäläinen, FM, kieltenopettaja, lehtori
Henry Jokivuori, yrittäjä
Maarit Kenttälä, teologian opiskelija
Kalevi Komppa, paperityömies, eläkkeellä
Heli Kukkonen, ulosottomies, eläkkeellä
Katrin Köllo, opettaja
Hannu Laukala, eläkeläinen
Ville Lehtinen, elintarviketyöntekijä
Risto Majander, Fil.kand., lehtori, eläkkeellä
Arto Mäkinen, kirvesmies, myyntiedustaja
Jussi Rantala, hammaslääkäri
Kirsi Pylkäs, opettaja
Kaija Pesonen, lähetystyöntekijä, eläkeläinen
Johanna Pyötsiä, maatalousyrittäjä
Pia Saarinen, kirkon nuorisotyönohjaaja
Arto Sahamies, erityisluokanopettaja
Sakari Smeds, luottojohtaja
Lassi Sokura, eläkeläinen
Tero Suutari, maatalousyrittäjä, metsätalousinsinööri
Juha Tanska, suntio
Pekka Tommola, lähihoitaja, toiminnanjohtaja
Vesa vainio, veturinkuljettaja, eläkkeellä
Matti Vanhanen, huoltoedustaja
Johanna Viljakainen, yhteiskuntatieteen maisteri

Vasemmistoliitto, 24 ehdokasta
Anssi Ahola, työtön
Erdal Aslan, lähihoitaja, vartija
Mari Byman, lähihoitaja
Mika Byman, lähihoitaja, artisti
Timo Byman, Paperiliiton sihteeri
Elli Harju, opiskelija
Petri Hiltunen, aluetoimitsija
Jenni Hujanen, opiskelija
Arto Jauho, sähköasentaja
Aleksi Kivekäs, tradenomi
Jarno Koskela, ajoneuvomekaanikko, raskaskalustoasentaja
Harri Laapas, prosessinhoitaja
Teijo Lahtinen, lehdenjakaja, graafinen suunnittelija
Jorma Liukkonen, perhetukikeskuksen ohjaaja
Katja Mechelin, pääluottamusmies, siivooja
Said Elmi Muhamud, insinööri, ohjaaja
Jukka Mäkelä, operaattori
Hanna Pajari-Seppänen, ammatillinen opettaja
Oili Peri, eläkeläinen, lastenkodin ohjaaja
Sari Porvari, FM, Kelan toimihenkilö
Tuula Rantamo, työsuojeluvaltuutettu
Riku Ruohoniemi, kirvesmies, puuseppä
Jouni Rydenfelt, freelance muusikko
Jyrki Taskinen, ravintolayrittäjä

Suur-Kouvolan sitoutumattomat, 18 ehdokasta
Ossi Aisamaa, kapteeni evp.
Jan Andersson, muusikko
Teemu Koistinen, tiimiesimies
Markus Koskelainen, graafinen suunnittelija
Markku Kylliäinen, asentaja
Nico Laakso, autonkuljettaja
Sheikki Laakso, kierrätysalan yrittäjä
Matias Pilli-Sihvola, järjestyksenvalvoja
Seppo Purontakanen, kapteeni evp.
Sirpa Serovuo, artesaani
Sami Sihvola, yrittäjä
Janne Siltola, turvallisuusvalvoja
Timo Simola, merkonomi
Tomi Simola, työteknikko
Miika Soiri, veneen rakentaja
Jouni Suninen, ye-everstiluutnantti, evp.
Rebecka Vaara, ravintolatyöntekijä
Pasi Venho, lvi-asentaja

Kouvolan sitoutumattomat, 17 ehdokasta
Leena Elojärvi, KTM
Pertti Eskelinen, diplomi-insinööri, EMBA
Marita Helkala, erikoissairaanhoitaja
Jari Kaleton, kuljetusyrittäjä, eläkeläinen
Keijo Kaskiaho, everstiluutnantti evp.
Ari Lahtinen, terminaalityöntekijä
Matti Norppa, eläkeläinen
Marja-Terttu Nuorivuori, ylihoitaja, TTM
Susanna Nurmilaukas, ravitsemispäällikkö
Virpi Paakala, esimies
Iiro Palosara, opiskelija
Pulla Peltola, yrittäjä
Juha Raippo, turvallisuusasiantuntija
Tuomas Riikonen, FM, lehtori
Risto Siltanen, diplomi-insinööri, eläkeläinen
Ilkka Tontti, diplomi-insinööri
Teemu Vinnikka, IT team leader

Kaakon piraatit, 2 ehdokasta
Jyri Hovila, yrittäjä, tietoturva-asiantuntija
Antti Simola, ratatyöntekijä

Satumiia Masalin, Janne Rönkkö