Kokoomuksen ehdokkaat luottavaisimpia vanhustenhoitoon
24.3.2011 12:28Kymen vaalipiirin kansanedustajaehdokkaista ainoastaan kokoomuslaiset arvioivat vanhusten kohtelun asianmukaiseksi. Muut puolueet kallistuvat huonon kohtelun puolelle. Näkemykset kuitenkin jakautuvat puolueiden ehdokkaiden kesken kaikissa muissa puolueissa paitsi vasemmistoliitossa.
Vasemmistoliittolaiset ovat ylivoimaisesti kriittisimpiä, heistä yksikään ei pidä vanhusten kohtelua asiallisena. Kokoomuslaisista taas yli puolet näkee vanhusten hoidon nykyisen tason hyvänä. Puolueen sisällä naiset ovat miehiä arvostelevampia.
Vaalipiirin ehdokkaat ovat useimmiten jokseenkin eri mieltä vanhusten asianmukaisesta kohtelusta. Keskustassa äänet jakautuvat lähes puoliksi.
Perussuomalaiset, kristilliset ja vihreät arvostelevat vanhustenhoidon nykytasoa eniten vasemmistoliittolaisten jälkeen. Enemmistö heistä arvioi vanhusten kohtelun selvästi epäasianmukaiseksi.
Keskustalaisten ja vihreiden näkemykset pyörivät lähellä asiallisen ja epäasiallisen kohtelun rajapyykkiä.
Ikä ei ratkaise ehdokkaan huolestuneisuutta. Suurta huolta on kaikissa ikäryhmissä. Myöskään miesten ja naisten näkemysjakauma ei ole koko ehdokasjoukkoa tarkasteltaessa kovin erilainen. Näkyvin mielipide-erojen selittäjä näyttäisikin olevan puolue.


















