Kuntauudistus leikkaa valtuutettujen lukumäärää jopa kolmannekseen

10.2.2012 4:00 | Päivitetty: 10.2.2012 4:11

Suomalainen lähidemokratia on koetuksella kuntauudistuksen kynnyksellä. Maasta katoaisi 7 000 kunnanvaltuutetun pestiä, jos esitetty kuntajako toteutuisi ja valtuustot määräytyisivät nykytapaan asukasluvun mukaan. Valtuutettuja on nyt yli 10 000. Jäljelle jäisi noin 3 000.

— Valtuutettujen väheneminen on iso takaisku lähidemokratialle ja demokratialle yleisemminkin. Vaikutusmahdollisuus omaan lähiympäristöön heikentyy, sanoo Tampereen yliopiston kunnallispolitiikan professori Arto Haveri.

Valtuustojen koko saattaa määräytyä tulevina vuosina myös uudella tavalla. Silti valtuutettujen määrä todennäköisesti vähenee.

Kiristyvä kilpailu vaikeuttaa pääsyä kunnallispolitiikkaan. Haverin mukaan suosio puolueessa voi nousta tulevaisuudessa nykyistä isommaksi tekijäksi kunnallisvaalimenestyksessä.

Isot kunnat lisäävät valtuustotyön vaatimuksia. Kuntaliiton mukaan on syytä harkita ammattimaisia koko- tai osapäiväisiä kuntapoliitikkoja.