Joskus mallipotilaalta voi paljastua vahingossa sairaus – Kouvolassa järjestettävälle lääkäreiden ultraäänikurssille löytyi hyvin harjoituspotilaita

Koronapandemia on lisännyt huomattavasti lääkäreiden vastaanotoilla tekemiä keuhkojen ultraäänitutkimuksia. Ne eivät korvaa röntgenlääkäreiden tekemiä tutkimuksia, mutta niiden avulla potilas voi saada aiempaa ripeämmin parempaa hoitoa, akuuttilääketieteen erikoislääkäri Ossi Hannula sanoo.

Miksi ja miten erilaisia ultraäänitutkimuksia tehdään ja mitä merkitystä niillä on potilaan sairauden hoidon ja diagnostiikan kannalta? Muun muassa näihin kysymyksiin voi saada vastauksen osallistumalla vapaaehtoiseksi harjoituspotilaaksi lääkäreiden ultraäänikoulutukseen.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.