Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Neljännet koronarokotukset laajenevat Kymenlaaksossa kotihoidon ja omaishoidon piirissä oleviin iäkkäisiin

Kymsote ryhtyy noudattamaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen THL:n uutta suositusta neljänsien rokotteiden antamisesta aiempaa laajemmalle joukolle. Jatkossa neljännen rokotteen saavat ne iäkkäät, jotka kuuluvat kotihoidon ja omaishoidon piiriin.

Aikaisemmin neljättä annosta tarjottiin vain vakavasti immuunipuutteisille henkilöille, 80 vuotta täyttäneille tai hoivakodissa asuville iäkkäille.

Kymsote ei ole asettanut ikärajaa neljättä koronarokotetta hakeville iäkkäille, terveydentilaltaan hauraille henkilöille. Neljäs annos voidaan antaa aikaisintaan kolme kuukautta kolmosannoksen jälkeen.

Ajan rokotukseen voi varata sähköisesti tai puhelimitse. Lisäksi rokotukseen voi saapua ilman ajanvarausta ennalta määriteltyinä walk in -rokotuspäivinä.