Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kerttu Niskasella kaikki pelissä – mitalitavoite jäi Planican MM-kisojen viimeisen lajin varaan

Naisten hiihtourakka Planican MM-kisoissa päättyy 30 kilometrin yhteislähtöön, joka on mitalia tavoittelevan Kerttu Niskasen päämatka. Perinteisen hiihtotavan kilpailu kuuluu myös Krista Pärmäkosken, Johanna Matintalon ja Anne Kyllösen suosikkilajeihin.

Niskanen hiihti Planican kisojen yhdistelmäkilpailussa viidenneksi, ja viestissä Suomi jäi neljänneksi, joten mitalinnälkä on kasvanut viimeiseen kilpailuun.

– Vielä yksi yritys jäljellä, Niskanen vahvisti mitalitavoitteensa perjantain harjoitusten yhteydessä.

Niskanen uskoo, että kello 13 Suomen aikaa alkavassa kilpailussa mitaleista kamppailee lopulta kymmenkunta hiihtäjää.

– Ruotsin tytöt, Norjan tytöt, Saksan Katharina Hennig ja Krista, Niskanen luetteli sitkeimpiä vastustajiaan.

Kilpailuun on luvattu aurinkoista säätä, ja lämpötila uhkaa nousta kymmenen asteen tuntumaan. Radan pitkien nousuosuuksien kapuaminen kestää raskaassa kelissä pidempään. Laskut käyvät vaikeammiksi, jos latu-ura sohjoontuu.

– Minulle käyvät kaikki kelit. Tulee, mitä tulee. Siihen ei voi vaikuttaa, joten säähän ei kannata uhrata liikaa ajatuksia, Niskanen totesi.

Niskasta veikkaillaan yhdeksi kilpailun vauhdinpitäjistä. Iskua odotetaan pitkään nousuun, kun sitä hiihdetään kolmatta tai neljättä kertaa.

– Täällä on ollut vaikea päästä porukasta irti, mutta nyt matkaa on niin paljon enemmän, että porukka alkaa jossain vaiheessa rakoilla, Niskanen pohdiskeli kilpailun luonnetta.

– Iskunpaikat selviävät kisan edetessä, kun näkee, miten jaksaa itse ja miten muut.

Vireensä Niskanen tuntee hyväksi, mutta juuri ennen Planican ensimmäistä kilpailua loukkaantunut jalka vaivaa edelleen.

– Ei ole muuta ongelmaa kuin pieni jalan loukkaantuminen. Kaikki on muuten mennyt ihan suunnitelmien mukaan, Niskanen kertoi.

– Mutta nyt ajattelen vain kilpailua. Jalka on sellainen kuin se on.

Pärmäkoski odottaa parempaa

Pärmäkoski sijoittui yhdistelmäkilpailussa kuudenneksi. Pariviestistä tuli toinen kuudes sija, ja hän hiihti ankkuriosuuden neljänneksi sijoittuneessa viestijoukkueessa.

– Viestissä oli jo parempaa hiihtämistä, joten lähden ihan luottavaisena 30 kilometrin kilpailuun, Pärmäkoski kertoi.

– Alla on jo useampi kisa, mutta niin on muillakin.

Myös Pärmäkoski ennakoi, että kilometrit pilkkovat hiihtäjäjoukkoa ennen loppuratkaisua.

– Eroja syntyy, kun pitkä nousuosuus mennään neljään kertaa. Tämä kilpailu pitää hiihtää järkevästi, Pärmäkoski laskeskeli.

– Veikkaan, että kilpailussa nähdään paljon pitkää vuorohiihtoa, vaikka aiemmissa kilpailussa on käytetty paljon tasatyöntöä.

Sääennuste lupasi kuumaa kilpailua, mutta latu-uran tilanne selviää vasta juuri ennen kilpailua.

– Näissä kisoissa olosuhde on ollut jokaisessa kilpailussa erilainen, Pärmäkoski kertoi.

Matintalo ja Kyllönen pyrkivät porukoihin

Johanna Matintalo lähtee yhteislähtöön isolla lähtönumerolla. Se edellyttää valppautta kilpailun alkukilometreillä.

– Yhteislähdössä ei ole ihan helppo lähteä pitkälle laskupätkälle. Se nähtiin yhdistelmäkilpailussa, jossa rytisi ja kolisi kilpailun alussa, Matintalo huomautti.

– Alku on minulle kriittinen lähtöpaikan takia. Pitäisi nostaa sijoja, mutta samalla välttää riskit. Eli lähden fiksusti parantamaan sijoitusta.

Matintalo veikkasi kilpailusta vauhdikasta.

– Uskon, että kärjessä on menohaluja. Mennään hyvää vauhtia heti alusta, Matintalo arveli.

– Itse yritän löytää ryhmän, jossa vauhti tuntuu sopivalta. Peesistä on iso hyöty radan pitkillä laskuosuuksilla.

Anne Kyllönen pyrkii hiihtämään kilpailun nousujohteisesti.

– Alussa pitää olla viisas ja kuunnella kehoa. Lopussa on aina väsyneitä hiihtäjiä, jotka ovat hiihtäneet alussa vähän yli. Siinä on mahdollisuus parantaa sijoitusta, Kyllönen kaavaili kisojen viimeistä naisten hiihtolajia.

– Olisi tärkeää päästä hiihtämään sopivassa ryhmässä, koska peesissä pääsee suhteessa helpommalla kuin tilanteessa, jossa ajaa yksin edellä meneviä kiinni. Toivottavasti löytyy porukka, jossa olisi hyvä tulla.