Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Keskituloisten kansalaisten ja pk-yritysten oikeusturva on voinut heikentyä – KHO:n presidentti selvityttäisi, miten lakimuutoksen myötä kohonneet tuomioistuinmaksut ovat vaikuttaneet

Korkeimman hallinto-oikeuden tilastot näyttävät, että ratkaisujen määrä on laskenut tietyissä asioissa.

Kansalaisten kynnys valittaa viranomaispäätöksistä hallintotuomioistuimiin näyttää nousseen joissakin asioissa. Syy voi olla runsaat viisi vuotta voimassa olleessa tuomioistuinmaksulaissa, joka nosti oikeudenkäyntimaksuja.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Kouvolan Sanomien sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Kouvolansanomat.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Esaimaa.fi-, Ita-Savo.fi-, Kymensanomat.fi- ja Lansi-Savo.fi-verkkopalvelut, näköislehdet ja sovellukset
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi