Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

HS: Tapahtumajärjestäjä Live Nation Finlandin entistä työntekijää syytetään törkeästä lahjusrikoksesta

Suomen suurimman tapahtumajärjestäjän Live Nation Finlandin työntekijän epäillään ottaneen lahjuksia työnantajansa yhteistyökumppaneilta, Helsingin Sanomat kertoi maanantaina. Lehden mukaan mies ei enää työskentele yhtiön palveluksessa.

Miestä vastaan on nostettu syyte törkeästä lahjuksen ottamisesta elinkeinotoiminnassa ja neljää muuta miestä vastaan lahjuksen antamisesta. Heistä kahta syytetään törkeästä lahjomisesta elinkeinotoiminnassa ja kahta lahjomisesta elinkeinotoiminnassa. HS:n mukaan syytetyt ovat kiistäneet syyllistyneensä rikoksiin.

– Kun kyse on lahjusrikoksen törkeästä tekomuodosta, silloin puhutaan merkittävistä rahoista. Törkeän tekomuodon rajana on pari-kolmekymmentätuhatta euroa. Tässä tapauksessa törkeiden tekomuotojen kohdalla rajan epäillään ylittyvän selvästi, aluesyyttäjä Petteri Perälä sanoi lehdelle.

Oikeudenkäynti järjestetään aikanaan Helsingin käräjäoikeudessa.