Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi Afarakin valituslupahakemuksen, Finanssivalvonnan seuraamusmaksu tuli lainvoimaiseksi

Korkein hallinto-oikeus on hylännyt erikoismetalliyhtiö Afarakin valituslupahakemuksen. Korkein hallinto-oikeus ei näin ollen anna ratkaisua Afarakin valitukseen.

Päätöksen myötä Finanssivalvonnan syyskuussa 2019 antama päätös koskien Afarakille määrättyä 1,45 miljoonan euron seuraamusmaksua on lainvoimainen.

Afarak kertoi viime vuoden helmikuussa jättäneensä valituslupahakemuksen ja valituksen korkeimmalle hallinto-oikeudelle Helsingin hallinto-oikeuden päätöksestä.

Helsingin hallinto-oikeus oli aiemmin langettanut Afarakille Finanssivalvonnan alun perin määräämän 1,45 miljoonan euron seuraamusmaksun sisäpiiritiedon julkistamiseen ja sisäpiiriluettelon pitämiseen liittyvistä laiminlyönneistä.