Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Junaliikenne on pysähdyksissä Riihimäen ja Tampereen välillä, korvaavien kuljetusten järjestämisessä haasteita

Junaliikenne on yöjunia lukuun ottamatta pysähdyksissä Riihimäen ja Tampereen välillä, kertoo Fintrafficin rataliikennekeskus tiedotteessa. Rataliikennekeskus sanoo yöjunien kulkevan tunteja myöhässä.

Korvaavia kuljetuksia Riihimäen ja Tampereen välille yritetään parhaillaan järjestää, mutta linja-autojen saamisessa on haasteita, kerrotaan VR:n viestinnästä STT:lle.

Rataliikennekeskuksen mukaan haitan syynä on yöllä katkennut kaapeli. Vikaa korjataan, mutta arviota korjauksen kestosta ei ole.

Tampereen ja Riihimäen välinen osuus on osa päärataa.